Oxford Big Read Yarışması

Oxford Big Read 5.Yılında

Bugünün ve gelecek nesillerin yaşamlarını iyileştirecek üstün kalite ve değerde ürünler ve hizmetler sunan Oxford University Press Türkiye’nin, ülke çapında düzenlediği “Oxford Big Read” yarışmasının beşincisi 1 Aralık’da başlıyor.

Eğitimde mükemmelliği, tablet içerikleri, akıllı tahta materyalleri, web üzerinden veli desteği, dijital sözlük ve dijital okuma kütüphanesi ile sağlamaya çalışan Oxford University Press Türkiye’nin, dört yıldan beri ülke çapındaki okullarda gerçekleştirdiği yarışmaların başarısı, Japonya, İşviçre gibi bazı ülkeler tarafından örnek alınarak hayata geçirildi.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin okul dışında kitap okuma alışkanlıklarını teşvik etmek ve İngilizce eğitimine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya gösterilen ilgi her sene katlanarak artmakta.

Yarışmamız, her zaman olduğu gibi sizlerden aldığımız geri dönüşler değerlendirilerek hazırlandı. Bu doğrultuda ulusal alandaki ödüllerimiz güncellendi. Bunun yanı sıra; sizlere zaman kazandırması, yarışma takibini kolaylaştırması ve öğrencilerimizin dijital ortama daha kolay entegre olabilmeleri için internet içeriğimizi yeniledik.

Bu sene kategorilerimizi arttırdık. Kategorilerimizi sınıflara göre ikili gruplar halinde düzenledik. Böylelikle 6 kategorimiz oldu. Her bir kategorimize uygun daha yaratıcı ve eğlenceli projeler tasarladık. Okuduğunuz kitap üzerine hazırlayacağınız bu projeler kategorilere göre aşağıdaki gibi olacak:


Bu projelerle ilgili detaylı bilgiyi Teachers’ Guide dökümanında bulabilirsiniz.

1. Raunt Sonuçları belli oldu.

Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Oxford Big Read kapsamlı okuma yarışmasının ilk Raunt sonuçları titizlikle incelendi ve sonuçlar belli oldu. Başarılı olan arkadaşlarımızı ve değerli öğretmenlerimizi kutluyoruz.

1. raunt kazananlarının ve finalistlerinin listelerine ulaşmak için tıklayınız

Nasıl katılabilirsiniz?

Adım adım nasıl katılabileceğinize ilişkin bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:


Şimdi Kaydolun

Yarışma geçmişi

Bundan dört yıl kadar önce “öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarının gelişmesine nasıl katkıda bulunabiliriz?” diye düşündüğümüzde aklımıza gelen bir yarışma fikri oldu. Öğrencilerin istedikleri hikaye kitabını seçebilecekleri, böylelikle okul dışında da okumayı teşvik edebileceğimiz bir yarışma hayal ettik. İşte Oxford University Press Türkiye tarafından düzenlenen geleneksel kitap inceleme yarışmamız Big Read böyle ortaya çıktı.

Bu 4 yıl içinde:

 • Yaklaşık 500.000 kitap okundu.
 • Türkiye’nin her ilinden yaklaşık 450 okuldan...
 • 800’e yakın öğretmen ve 100.000’in üzerinde öğrenci katıldı.
 • Bütün öğrencilerin hazırlamış olduğu projelerin 15.000 adedi bölgesel değerlendirmeye alındı.
 • Bunların arasından 860 adet finalist belirlendi.
 • Finalistler arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda 93 adet Türkiye Oxford Big Read Şampiyonu belirlendi.

Yarışma özetle 4 aşamadan oluşmakta ve bu aşamalar her bir rauntta tekrarlanmaktadır:

 1. Öğrencinin kitap listesinden dilediği kitabı seçmesi ve okuması
 2. Öğretmenin sınıfın en iyi 5 projesini seçmesi ve bizlere göndermesi
 3. Akademisyen jürimizin bölge kazananlarını seçmesi
 4. Bölge kazananlarının incelemelerinin, İngiltere’deki kurul tarafından değerlendirilmesi ve Türkiye çapında kazananların açıklanması

Velilere mektup

Değerli Anne ve Babalar,

Birçok dil öğrencisi, öğrendiği dili özgüven çerçevesinde kullanamaz. Çünkü öğrendiği dili etkin bir şekilde kullanmak için yeterli zaman harcamaz. Oysa öğrenilen dilde okuma, o dili etkili biçimde kullanmanın en kolay, en açık ve en eğlenceli yoludur.

Araştırmalar çok açık bir şekilde gösteriyor ki hedef dilde okumak;

 • Kelime dağarcığını
 • Dinleme becerisini
 • Yazma becerisini
 • Grameri
 • Akıcı konuşma becerisini
 • Motivasyonu geliştirmektedir.

Oxford University Press Türkiye olarak öğrencilerimizin okuma alışkanlığı kazanabilmeleri ve İngilizce seviyelerini daha iyi bir düzeye getirebilmeleri için “The Oxford Big Read” (Geniş Kapsamlı Okuma) adı altında bir okuma yarışması hazırladık. Bu kampanya süresince öğrencilerimiz, kendi düzeylerinde yine kendi seçtikleri kitaplarla okumayı eğlenceye dönüştüreceklerdir.

Yarışmaya katılan her öğrenci katılım sertifikasına hak kazanacaktır. Bölgesel dereceye giren öğrenciler çeşitli ödüllere hak kazanacağı gibi, ulusal dereceye giren yarışmacılar ise Samsung Note 8″ ve Oxford Readers dijital kütüphanesine birer yıllık erişim hakkı ile ödüllendirilecektir.

Yarışmaya bireysel olarak katılım söz konusu değildir. Çocuğunuzun İngilizce öğretmeninin, yarışmaya sınıf olarak katılması gerekmektedir. Öğrencilerimizin zevkli, güvenli ve heyecanlı bir okuma alışkanlığı kazanmalarını ve bu vesileyle dil düzeylerini geliştirmeyi hedef alan kampanyamız için destek olacağınıza inanmaktayız.

Saygılarımızla,

Oxford University Press Türkiye

Kapsamlı Okuma nedir?

Kapsamlı Okuma (Extensive Reading) nedir?

Kapsamlı Okuma rahat bir dil seviyesinde zevk için ilgi çekici kitapları okumaktır.

Kapsamlı Okuma neden bu kadar önemli?

Kapsamlı Okuma öğrencilerin sınıfta vakit harcamadan İngilizce becerilerini geliştirmelerini sağlar. Yapılan araştırmalar İngilizce okuma yapan öğrencilerin dile açıklıklarının önemli ölçüde geliştiğini göstermektedir. Yazma, dinleme ve konuşma gibi sözlük bilgisi, dilbilgisi ve dil becerilerinin tamamı iyi bir hikayeden alınacak zevki arttırmaktadır.

Zevk için okuma aynı zamanda öğrencilerin İngilizce ile keyifli ve güven artırıcı bir ilişki içerisinde olmalarını sağlar. Öğrenmeye devam etmek isterler…

Oxford University Press bu işin neresinde?

Bundan dört yıl kadar önce “öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarının gelişmesine nasıl katkıda bulunabiliriz?” diye düşündüğümüzde aklımıza gelen bir yarışma fikri oldu. Öğrencilerin istedikleri hikaye kitabını seçebilecekleri, böylelikle okul dışında da okumayı teşvik edebileceğimiz bir yarışma hayal ettik. İşte Oxford University Press Türkiye tarafından düzenlenen geleneksel kitap inceleme yarışmamız Big Read böyle ortaya çıktı.

Oxford Big Read, Oxford University Press Türkiye tarafından dört yıldır Türkiye genelinde düzenlenmektedir. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz yarışma sayesinde Kapsamlı Okumayı öğrencilere daha cazip hale getirmeyi hedefliyoruz.

İletişim

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim formu

Nereden satın alabilirsiniz?

Yetkili Oxford University Press bayilerimizin listesine ulaşın.

Nereden satın alınır

Oxford Big Read Şampiyonlarımız...

Oxford Big Read yarışmasında önceki yıllarda başarılı olmuş şampiyonlarımızın çalışmalarını görebilirsiniz.

Şampiyonlarımız

Yarışma takvimi

Yarışmayı yakından takip edebilmek ve yarışmanın önemli günlerini kaçırmamak için takvimimize bir göz atın.

Tari̇hler Açiklama
1 Kasim Oxford Big Read tanıtım ayı başlıyor.
1 Aralik 1. raunt başlangıcı
23 Ocak 1. raunt projelerin son teslim tarihi
2 Şubat 2. raunt başlangıcı
20 Şubat 1. raunt bölgesel finalistler belli oluyor.
27 Şubat 1. raunt Türkiye şampiyonları belli oluyor.
31 Mart 2. raunt projelerin son teslim tarihi
17 Ni̇san 2. raunt bölgesel finalistler belli oluyor.
24 Ni̇san 2. raunt Türkiye şampiyonları belli oluyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Yarışmaya kimler katılabilir?

Türkiye genelinde tüm ilköğretim okulları ve liseler yarışmaya katılabilir. Yarışmaya katılım sınıf olarak öğretmen tarafından olacaktır. Bireysel katılım olmayacaktır.

Oxford Big Read yarışmasına nasıl katılabilirim?

Kampanya zarfınızı eğitim danışmanımız aracılığıyla temin ediniz. Yarışma detaylarını dikkatlice okuyun. Öğrencilerinizin seçtiği kitapları bayimiz aracılığı ile temin edin. Bu sırada size verilen kod ile sitemizden kayıt olun. Öğrencilerden gelen incelemeleri değerlendirip, en iyi 5 incelemeyi kurallara uygun şekilde bize gönderin.

Kitapları nereden temin edebilirim?

Okulunuzun kayıtlı olduğu bölgedeki bayimiz aracılığıyla kitapları temin edebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz ildeki bayimizin iletişim detayları için tıklayınız. Nereden satın alınır.

Siteye nasıl kayıt olabilirim?

Öğrencilerinizin okuyacağı kitapları bayimizden temin ederken sizlere verilen kod ile sitemize kayıt olabilirsiniz. Daha sonra yaratacağınız RW kodları sınıfın en iyi 5 projeye yazdığınızdan emin olunuz.

Siteye öğrencilerim nasıl kayıt olabilir?

Kayıt olduktan sonra “Hesabınız ve RW Kod Üretimi” bölümünden oluşturacağınız şifre ile öğrencileriniz siteye kayıt edebilirsiniz. Öğrencilerinizin adı, soyadı ve sınıfını girmeniz yeterlidir. Projelerin üzerine yazdığınız kodlarla siteye kayıt ettiğiniz öğrenci bilgilerinin birbirini tuttuğundan emin olunuz.

Kayıt esnasında yaşadığım problemi kime iletmeliyim?

Kayıt esnasında yaşayacağınız tüm problemleri iletisim@bigread.oxford.com.tr mail adresine gönderebilirsiniz. En kısa zamanda size geri döneceğiz.

shaping learning together