Ana Sayfa Ödüller Kontrol Listesi Kategori & Projeler OBR ŞAMPİYONLARI SSS Bize Ulaşın Kaydolun
Home
Oxford 13th Big Read

Değerli Öğretmenler, Sevgili Veliler,

Oxford University Press Türkiye ekibi olarak 13. Oxford Big Read yarışmamızda tekrar sizlerle buluştuğumuz için çok heyecanlıyız.

Pandemiden sonra değişen yaşam koşulları, ilgi alanlarımızın ve bakış açılarımızın farklılaşmasını sağladı. Dünya’mızda artan farklılıklar ve tüm bu yeni koşullara adapte olmamız bizlere farklı öğretiler kazandırdı. Tüm bu farklılaşmaların aslında Dünya’mızda daha iyi bir yaşam koşulları oluşturmasını beklenirken maalesef savaşların artması gibi olumsuzluklar ortaya çıktı.

Oxford University Press olarak misyonumuz her zaman daha iyi bir gelecek, daha iyi bir toplum, daha iyi bir Dünya üzerine odaklanarak eğitimi desteklemektir. Farklı bakış açıları ile yaratıcı fikirlerin Dünya’da Barış’ı simgelemesi gerekliliği ve savaşta kazananın olmadığı,tam aksine sadece yıkım ve kayıp bıraktığının farkına varılmalısıdır. Bu nedenle Dünya’da Barış için bilinçli bir nesle ihtiyaç olduğu ve bunun eğitimle mümkün olabileceği göstermek adına bu seneki 13. Oxford Bigread yarışmamızın ana temasının BARIŞ olmasını istedik.

Sizlerden aldığımız geri bildirim nedeniyle projelerde tekrar geçmiş dönemlerde kullandığımız formata döndük. 6 farklı proje ve her sınıf grubu için ayrı oluşturulmuş 13 proje formu hazırladık. Amacımız öğrencilerin okumayı sevmeleri ve öğrendiklerini yaratıcı bir şekilde sunabilmeleri, ifade etmeyi öğrenebilmeleridir. Eğitim alanında geleneksel olarak öne çıkmış, fark yaratan bir yarışma olan Oxford Big Read için bu yıl da hem öğretmenlerimiz, hem de velilerimiz kayıt olarak öğrencilerin yarışmaya katılmasını sağlayabilirler.

Barışın egemen olduğu bir dünyada yaşamak dileğiyle tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dileriz!

NASIL KATILABİLİRİM?


Big Read section 1

1. Adım: Seç ve Sipariş Et

Yarışmamıza dahil olan yüzlerce Oxford Graded Readers arasından dilediğinizi seçin.

Oxford Graded Readers 2019 kataloğuna ulaşmak için tıklayınız. (PDF) Oxford University Press Yetkili Bayileri Oxford Big Read kitap kataloğuna ulaşmak için tıklayınız.
Big Read section 2

2. Adım: Oku ve Tasarla

Öğrenciler kitaplarını okuyarak kategorilerine göre güzel projelerini tasarlasın. Unutmayın, her kategorinin ayrı projesi var.

Önceki kazanan projelere göz atın. Kategori ve Projeler
Big Read section 3

3. Adım: Kaydol

Şimdi Kaydolun

Sisteme kaydolun ve öğrenci bilgilerini girin.

Big Read section 4

4. Adım: Kaydet ve Gönder

Kaydet ve Gönder!

Öğrencilerinizin projelerini fotoğrafını çekerek (en fazla 10MB büyüklüğünde JPEG dosyası halinde) ya da tarayarak (300dpi çözünürlükte JPEG ya da PNG dosyası olarak) sisteme yükleyin

Oxford University Press Merkez Ofisi

KATEGORİ ve PROJELER


1-2. Sınıflar: “Love of Reading” Posteri Oluşturun

“A Love of Reading” ibaresinde yer alan her harf için okuduğunuz hikaye kitabından kelime bulun ve kutulara resim ekleyerek poster hazırlayın. Seçtiğiniz kelimenin ilgili harf ile başlaması gerekiyor.Resimleri kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

3-4. Sınıflar: Fotoğraf Albümü Hazırlayın

Okuduğunuz hikaye kitabını, 4 farklı anın resmini çizerek fotoğraf albümü oluşturun. Çizeceğiniz resimlerin sıralı olması önemlidir. Örneğin 5., 8., 10. ve 12. sayfaları resmetmek istiyorsanız sayfa sırasına göre bu tasarımları sıralamanız gerekmektedir. Dilerseniz sadece kitaptaki 4 karakterin resimlerini de çizebilirsiniz. Resimleri kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Her çizeceğiniz resime kendi cümlelerinizle kısa açıklamalar eklemeniz gerekmektedir. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

5-6. Sınıflar: Kitap Kapağı Yasarlayın

Okuduğunuz hikaye kitabı için yeni bir kapak tasarlayın ve kitap hakkında özetleyici cümleler ekleyin. Kullanacağınız cümleler kitaptan alınmamalı, kendinize ait olmalıdır. Dilerseniz resmi kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Unutmayın, tüm kitapların ön kapağı, sırtı ve bir de arka kapağı vardır. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

7-8. Sınıflar: Film Posteri Hazırlayın

Okuduğunuz hikaye kitabının bir filme uyarlandığını hayal edin ve posterin tasarımı size ait olacak! Kitabın adı, akılda kalıcı bir slogan, illüstrasyonlar, film eleştirmenlerinin yorumları ile birlikte aktörlerin ve yönetmenin adlarının da olduğu bir posteri nasıl hazırlardınız? Fikir almak için internetteki gerçek film posterlerine de bakarak dikkat çekici bir poster hazırlayın. Dilerseniz resmi kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

9. Sınıflar ve Lise Hazırlık Sınıfları: Hikaye Kitabının Bir Bölümünden Çizgi Roman Şeridi Hazırlayın

Okuduğunuz hikaye kitabının 9 bölümünü seçerek bir çizgi roman şeridi oluşturun. Oluşturacağınız tasarım içerisine diyalog eklemeyi unutmayın ve seçtiğiniz sahneleri neden resmettiğinizi açıklayan bir giriş yazarak tasarımınızı oluşturun. Dilerseniz resmi kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Seçtiğiniz her bölüm için önemli olduğunu düşündüğünüz kısımların kısa özetlerini yazabilirsiniz. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

10-11-12. Sınıflar: Gazete Hazırlayın

Okuduğunuz hikaye kitabının özetini yansıtacak şekilde bir gazetenin ön yüzünü hazırlayın. Kitabınızdaki hikayenin nerede geçtiğini düşünün. Gazeteniz, romanda geçen olaylara, hikayenin geçtiği şehrin hava durumuna veya önemli olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şeye dayalı makaleler içermelidir. Dilerseniz resmi kendiniz çizebilir ya da gazete/dergilerden fotoğraf keserek kolaj yapabilirsiniz. Tasarımınızın yaş grubunuzu yansıttığından emin olunuz.

NE ZAMAN?


Oxford Big Read 13 tek raunt olarak gerçekleştirilecektir. Lütfen tarihleri not ediniz:

 • OBR13 Başlangıç

  07.11.2022

 • OBR13 Son proje yükleme tarihi:

  31.03.2023

 • OBR13 Bölge finalistlerinin ilanı

  28.04.2023

 • Ulusal kazananların ilanı:

  15.05.2023


AddressKozyatağı Mh. Değirmen Sk. 18/16, Nidakule. 34742 Kadıköy / İstanbul

Emailmarketing.tr@oup.com