Document image

İngilizce konuştuğunuz zamanlarda, çocukların evde hareket halinde olması iyidir. Çocuklar genellikle, dili aktivite ve hareketle öğrendikleri zaman daha iyi hatırlarlar. Bazı çocuklar, dış mekanlarda daha iyi öğrenir. Bu nedenle bazı etkinlikleri dışarıda yapmayı deneyebilirsiniz.Bu dile yardımcı çalışma sayfası (PDF, 200KB), videodan alınmıştır. Çocuğunuzla yapacağınız aktivitelerde size yardımcı olması için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Bu kitapta ve internette şarkılar bulabilirsiniz. Geleneksel çocuk şarkıları Nursery Rhymes olarak adlandırılır. Bu şarkılara bazı hareketler ekleyin. Sadece tekerlemedeki önemli kelimeler için hareketler seçin. Hareketler, çocukların kelimeleri hatırlamasına yardımcı olacaktır.

Şarkıyı öğrenirken ilerleyeceğiniz dört aşama vardır:

1 Hareketleri tekrar et. (Copy me.)
2 Bazı kelimelere sen de eşlik et. (Copy me and say these words: ...)
3 Tüm kelimelere sen de eşlik et. (Let's do it together.)
4 Şimdi tek başına yap. (Now you do it.)

Çocuğunuz şarkıyı öğrenene kadar, muhtemelen iki ya da üç hafta tekrar etmeniz ve her bir aşamayı birçok kez kullanmak gerekecektir. Hareketleri abartılı ve eğlenceli bir şekilde yaparsanız, şarkıları tekrar tekrar söylemekten mutlu olacaklardır.

Çocuklarınız, birilerine öğrendiklerini göstermek için hazırlanırsa daha çok pratik yapacaktır; bunun için bir gün planlayabilirsiniz.

Aşağıda iki tane şarkılı aktivite bulunmakta. Bunlar videoda da verilmiştir.

Two Little Birds rhyme

Two Little Birds; geleneksel İngilizce bir çocuk şarkısıdır. Çocuklar İngilizceyi ilk öğrendiği zamanlarda bu tekerleme ile pratik yaparlar. Çocuklar kimi zaman ilk öğrendikleri şeyleri unuturlar, bu nedenle de bunları tekrarlamak iyidir.

Two little birds, sitting in a tree – [her bir elinizin bir parmağını havaya kaldırın]
My name's Lucy. [konuşuyormuş gibi bir parmağınızı bükün]
My name's Lee. [konuşuyormuş gibi diğer parmağınızı da bükün]
Hello, Lucy. [ilk parmağa doğru konuşun]
Hello, Lee. [ikinci parmağa doğru konuşun]
Goodbye, Lucy. [ilk kaldırdığınız parmağı arkanıza saklayın]
Goodbye, Lee. [ikinci kaldırdığınız parmağı arkanıza saklayın]

Yaratıcı aktiviteler bölümünde, bu şarkıyı söylerken kullanabileceğiniz kuş kuklalarının nasıl yapılacağına dair anlatımı bulabilirsiniz.

Jump! Clap! action chantBu dile yardımcı çalışma sayfası (PDF, 200KB) , videodan alınmıştır. Çocuğunuzla yapacağınız aktivitelerde size yardımcı olması için bunu kullanabilirsiniz.

Bu hareketleri, sizin ve çocuğunuzun katılabileceği bir çeşit dans etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Her seferinde bir satır öğretin.

Jump! Clap!
Bend your knees!
Go forward!
Go back!
Do it again, please!

Jump! Clap!
Nod your head!
Turn left!
Turn right!
Touch something red!

Jump! Clap!
Sit on the floor!
Arms up!
Arms down!
There isn't any more
!

Çocuğunuz bunu iyice öğrendiğinde, şarkıdaki farklı ifadeleri kullanarak oyun oynayabilirsiniz. Birbirinizin gözlerini sırayla bağlayın (gözlerinizi bir eşarpla kapatın) ve evin ya da bahçenin etrafında gezinmek için komutlar verin. Go forward. Go forward again. Turn left. Go forward...

Running dictation

Bir kağıda bir cümle yazarak başka bir odaya koyun. Çocuğunuzun ders kitabından seçebilirsiniz. Çocuğunuz diğer odaya gitmeli, cümleyi okumalı, sizin yanınıza geri gelmeli ve cümleyi hatırlayarak yazmalıdır.

İstedikleri kadar geri gidip cümleye bakabilirler ancak hata yapmamaya çalışmaları ve mümkün olduğu kadar çabuk olmaları gerekir. Zaman tutun ve yazmaları için başka bir cümle daha verin ancak bu sefer daha çabuk olmalarını isteyin. Çocuğunuza kolay gelirse birden fazla cümle yazabilirsiniz. Bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz ya da cümlenizi kaç kere okuyabileceklerini söyleyebilirsiniz:
My favourite colour's red. - En sevdiğim renk kırmızı.
Where's my ball. – Topum nerede?
The big doll is under the red chair. - Büyük bebek kırmızı sandalyenin altında.
Today it's hot and I'm wearing a T-shirt. - Bugün hava sıcak ve ben tişört giyiyorum.
I Like dogs. I don't like cats. - Köpekleri seviyorum. Kedileri sevmiyorum.
My toy snake is green. It's got a long body. - Oyuncak yılanım yeşil. Uzun bir gövdesi var.
He goes to work at eight. He works in London. He goes on the bus. - Saat sekizde işe gidiyor. Londra'da çalışıyor. Otobüsle gidiyor.

Run!
Hayvan, renk, sayı (ve çocuğunuzla alıştırma yapmak istediğiniz diğer kelimelerin) resimlerini veya kelime kartlarını bahçenizin farklı bölümlerine, onları görebileceğiniz yerlere yerleştirin. Siz ve çocuğunuz ya da çocuklarınız bahçenin ortasında ayakta durun; bu etkinlik daha fazla sayıda çocukla daha iyi olur. Bir sözcük söyleyin ve resmi ya da kelime kartını almak için yarışmaya başlayın.